חיפוש
  • מיכל שמר, עו"ד (עו"ס) ומגשרת

גיוס מועמדים מבוגרים לארגון - לא רק חובה מקצועית וחברתית אלא גם יתרון עסקי עצום/ מיכל שמר

לעוסקים במשאבי אנוש ובגיוס עובדים, כוח רב בקביעת מאזן ההעסקה בחברה והשפעה רבה על שמירת שוויון ההזדמנויות בעולם העבודה. זוהי אחריות עצומה ואתגר לא פשוט. המגייס נתקל לא אחת בהוראות, התנגדויות ורמיזות הנוגדות את ערכיו ואת דיני העבודה עליהם הוא אמון. המסרים הללו לרוב סמויים, מאחר שידוע לכל שאי מתן הזדמנויות שוות בעבודה מהווה עבירה חמורה על החוק.


על המגייסים להבין את משמעות עמידתם מול התנגדויות אלו ואת חשיבות אחריותם ותרומתם לעיצוב החברה בה אנו חיים. לנגד עיניהם צריכים לעמוד לא רק דיני העבודה, האנושיות והמוסר, אלא גם היתרונות הרבים שבגיוס מועמדים "לא קונבנציונאליים" - ניקח, לדוגמא, גיוס מועמדים מבוגרים;

הפרשנות לעובד או מועמד "מבוגר" משתנה בין ארגונים, תחומים ותרבויות. לצורך העניין, אתייחס גם למועמדים הנושקים לגיל הפנסיה.


לגיוס עובד מבוגר יתרונות רבים;

·         נסיון רב שנים ועל כן, לרוב, הוא בעל מקצועיות מעמיקה ומגוונת.

·         הנסיון הרב בחברות שונות וממשקים עם מגוון מנהלים לרוב מתבטאים בבגרות נפשית ויכולת גבוהה להתנהלות במצבים ארגוניים ובינאישיים מורכבים.

·         בגיל מבוגר בד"כ שואף המועמד לתפקיד יציב ולטווח ארוך.

·         גם אם מדובר בעובד אשר עומד בפני פרישה לגמלאות הוא מסוגל, לרוב, לתרום רבות והינו בעל מוטיבציה להוכיח את עצמו ואת יכולותיו. לא פעם נתקלתי במועמד מבוגר דינאמי ובעל אנרגיות רבות יותר ממועמדים צעירים שאך סיימו לימודיהם.

·         מועמד מבוגר בד"כ עצמאי בעבודתו ומצריך זמן ניהול מועט יותר.

·         מועמד מבוגר בד"כ פנוי יותר להקדיש מזמנו וממרצו לעבודה.

·         מועמד מבוגר מכיר בערך היציבות התעסוקתית, מעריך את תנאי ההעסקה הנלוים, את האקלים הארגוני וכו'. הוא פעמים רבות מוכן, תמורתם, לרדת ברמת השכר החודשי.

מגייסים רבים בוחרים להתעלם מיתרונות רבים ומשמעותיים אלו ולסנן, עוד בשלב קבלת קורות החיים, את המועמד - בין היתר מחשש מתגובת המנהל המקצועי.


דווקא בנקודה זו מוטלת עלינו האחריות, כאנשי מקצוע, לשקול כל אחד ואחד באופן ענייני ונטול סטיגמות ואולי אף לעתים לנטות דווקא לטובת אלו המופלים, בד"כ, ולתת להם הזדמנות להוכיח את עצמם.


מעבר לאחריות ולחובה המקצועית המוטלת עלינו, חלה עלינו גם אחריות אישית וחברתית, להשפיע על מערכת תעסוקתית המאפשרת הזדמנויות שוות לכל.


האמיצים מבינינו יופתעו לטובה ויברכו על כך.

23 צפיות0 תגובות